Małe powierzchnie, brak instalacji kominowych i ograniczenia konstrukcyjne uniemożliwiają realizację marzeń o kominku tradycyjnym, zwłaszcza tym, którzy mieszkają w blokach wielorodzinnych. Jedynym wówczas rozwiązaniem jest instalacja biokominka.

Biokominek możemy wkomponować w projekt wnętrza każdego pomieszczenia znajdującego się w mieszkaniu w bloku, pod warunkiem, ze pomieszczenie to jest dobrze wentylowane lub przewiewne. dlatego zarówno salon, kuchnia, sypialnie, jak również łazienka nadają się do tego idealnie. Wiele z nich ma lub powinno być wentylowane przy pomocy wentylacji grawitacyjnej. Taki obowiązek nakłada Prawo Budowlane na projektantów, którzy muszą tak zaprojektować rozkład mieszkań w bloku wielorodzinnym, żeby wentylacja grawitacyjna była w każdym lub w tych najważniejszych pomieszczeniach użytkowych. Nie zleca się instalacji biokominka w pomieszczeniach bez żadnej wentylacji. Produkty spalania bioetanolu, czyli para wodna oraz dwutlenek węgla mogą w pewnym momencie przekroczyć dopuszczalne stężenie w powietrzu. Nie ma takiego niebezpieczeństwa w przypadku pomieszczeń dobrze wentylowanych.

Oprócz wentylacji, drugą ważną rzeczą przy stosowaniu biokominka w bloku jest odpowiednio dobrany rozmiar i miejsce jego usytuowania. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem do mieszkania w bloku będą modele biokominków klasycznych (ustawionych zaraz przy ścianie), modele wiszące oraz modele do zabudowy, wkomponowane w zabudowę meblową. Biokominki wolno stojące raczej powinniśmy zostawić do dużych pomieszczeń, na tarasu lub do ogrodu. W mieszkaniu może się okazać, że zabierają one drogocenne miejsce i wręcz zawadzają. Powinniśmy więc bardzo dokładnie przeanalizować projekt i rozkład swojego mieszkania w celu wyznaczenia miejsca na biokominek. Natomiast w przypadku biokominków do zabudowy powinniśmy zlecić projekt wnętrz architektowi, który z pewnością lepiej zaplanuję jego umiejscowienie.

foto: HORUS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *