Zapach i trzask ognia tańczącego na drewnach. Takie skojarzenia przychodzą nam do głowy, kiedy myślimy o domowym kominku. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że standardowe paleniska, które wymagają instalacji ciągu kominowego, przyczyniają się do powstania trującego smogu. Jak połączyć tradycję z nowoczesnością, by cieszyć się w domu żywym ogniem, nie zanieczyszczając tym samym środowiska?

bionlov-premium

Smog nad wielkimi aglomeracjami miejskimi niepokoi coraz częściej. Unosząca się nad dachami gęsta szaro-pomarańczowa mgła, przyczynia się do emisji silnie toksycznych substancji np.: benzo[a]pirenu. W wielu europejskich miastach już od dłuższego czasu obowiązuje zakaz palenia paliwami stałymi w tradycyjnych kominkach. Kraków jako pierwsza polska aglomeracja, postanowił dostosować się do trendu nowoczesnych miast i wprowadzenia ekologicznych rozwiązań, by ograniczyć zjawisko smogu i zapobiec wielu przewlekłym chorobom.

Jak mieszkańcy Krakowa i innych miast mogą wprowadzić ekologiczny styl i zmniejszyć smog , nie rezygnując z ciepłego i przyjaznego klimatu we wnętrzach?

Jednym ze skutecznych i modnych w Europie sposobów na zmniejszenie smogu jest niewielka inwestycja w bio palenisko, w którym opala się płynem na bazie etanolu. Bio palenisko w prosty sposób instaluje się w tradycyjnym kominku. Ta sytuacja odnosi się do osób, które aktualnie palą w kominkach tradycyjnych drzewem.

 

stop-smog

Jak fizycznie zmienić tradycyjny kominek w biokominek nie ingerując w strukturę tradycyjnego kominka, opalanego wcześniej drewnem lub innym nie ekologicznym paliwem.

Nie trzeba burzyć ciągu wentylacyjnego, ani zakładać niefunkcjonalnych filtrów. Komfortowym i praktycznym rozwiązaniem okazuje się kupno bio paleniska na biopaliwo, które wykonane jest z żaroodpornego materiału. Jego instalacja wymaga postawienia wewnątrz żeliwnego wkładu jednego bio paleniska i dalej cieszyć się ogniem. Do paleniska wlewa się bioetanol na przykład pod postacią ekologicznego wysoko kalorycznego, szwajcarskiego produktu marki Bionlov łatwo dostępnego w sklepach internetowych i w sieci sklepów Leroy Merlin , służy jako paliwo do tego typu instalacji. Jego aplikacja jest niezwykle prosta – wystarczy do paleniska wlać płyn i podpalić.

Zwolennicy tradycyjnej wizji kominka opalanego drewnem nie muszą z niej rezygnować dzięki innowacyjnemu produktowi AKOWOOD wykonanego ze specjalnej masy ceramicznej. Polana AKOWOOD dodadzą klimatu i charakteru naszemu kominkowi sprawiając że wygląd naszego kominka nie będzie odbiegał od dotychczasowego opalanego drewnem. AKOWOOD odporne są na bardzo wysokie temperatury i świetnie imitują drewno bukowe, dębowe, sosnowe, brzozowe, wedle indywidualnych preferencji. Umieszczone wewnątrz kominka nie ulegają uszkodzeniu. Kumulują ciepło, nagrzewając wnętrze nawet po wygaśnięciu.

Dostosowanie się do ekologicznych i nowoczesnych trendów okazuje się więc mało problematyczne nawet dla najbardziej zagorzałych zwolenników tradycyjnych domowych kominków. Udział naszego zmienionego kominka na biokominek pomoże w dużym stopniu w zmniejszeniu zjawiska smogu i niebezpiecznych dla zdrowia benzo[a]pirenu, który powstaje między innymi w wyniku opalania drewnem i innymi paliwami stałymi w tradycyjnych kominkach.

Więcej o szkodliwości benzo[a]pirenu można znaleźć na stronie internetowej Krakowskiego Alarmu Smogowego http://krakowskialarmsmogowy.pl/smog/szczegoly/id/78

Zapraszamy do obejrzenia filmu instruktażowego: „ Jak z tradycyjnego kominka zrobić biokominek”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *