W krajach Europy zachodniej, jak również w Polsce biokominki traktuje się powszechnie wyłącznie jako elementy dekoracyjne, zapominając o ich niezaprzeczalnych funkcjach grzewczych. Dlaczego te najbardziej ekologiczne z kominków są niedoceniane jako potencjalne źródło ciepła?W związku z tym, wiele osób uważa biokominki tylko za ładny element dekoracyjny, nie myśląc o tym, że z powodzeniem może on służyć za doskonałe źródło ciepła. Świadczy o tym wiele opinii wygłaszanych na formach internetowych. Jednak nie powinno się myśleć o biokominkach tylko i wyłącznie jako o tymczasowym, wizualnym urozmaiceniu oprawy uroczystej kolacji czy udekorowaniu wnętrza. Musimy zdać sobie sprawę z mocy grzewczej jaką daje biokominek, dzięki niej możemy bowiem go wykorzystywać jako w pełni funkcjonalne źródło ciepła.

Standardowy biokominek ma moc grzewczą ok. 3 kW. Dla porównania standardowej wielkości grzejnik pokojowy ma moc od 1,5 kW do 2 kW. Oznacza to, że jeden biokominek z powodzeniem zastąpi nam nawet dwa grzejniki w pomieszczeniu. Oczywiście wszystko również zależy od wielkości pomieszczenia, które chcemy ogrzać, aczkolwiek nawet w dużym salonie sprawdzi się on wyśmienicie.

Nie da się zaprzeczyć, że tradycyjne domowe kominki na drewno mają większą moc sięgająca nawet 7 kW, aczkolwiek taka wartość jest już na tyle duża, że może doprowadzić wręcz do przegrzania elementów wyposażenia, osób i zwierząt znajdujących się w ogrzewanym wnętrzu. Ponadto, obsługa związana z utrzymaniem pożądanej temperatury grzewczej wymaga przy kominkach tradycyjnych wielu uciążliwych zabiegów eksploatacyjnych (cięcia i przygotowania drewna, dokładania do ognia, sprzątania, czyszczenia paleniska itp.). W przypadku biokominka mamy aż połowę mocy grzewczej kominka tradycyjnego, praktycznie przy bezobsługowym użytkowaniu. Wystarczy go tylko zapalić i uzupełnić paliwo po jego całkowity spaleniu. Nie trzeba samodzielnie przygotowywać paliwa, nie trzeba sprzątać, ani czyścić paleniska. No i podstawową różnicą jest konieczność posiadania odpowiedniego systemu kominowego w przypadku kominków tradycyjnych. Przy biokominkach, instalacja kominowo – wentylacyjna nie jest konieczna.

Przeświadczenie o wyłącznie dekoracyjnym charakterze biokominków wynika również z przekonaniu o niskich zdolnościach akumulacyjnych, aczkolwiek nie jest to do końca prawda.

Przeczytaj więcej: Czy biokominki posiadają zdolności akumulacyjne ciepła?

fot. PUUR VUUR

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *