Na rynku dostępnych jest wiele modeli biokominków, różniących się od siebie ceną. Na pierwszy rzut oka często nie widać, co decyduje o tym, że dany model jest taki drogi. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie biokominka, żeby mieć pewność, że nie przepłacimy za niego.

Fot. OZZIO DESIGN

Najważniejszą rzeczą decydującą o cenie biokominka jest unikalny design. Jeżeli model odznacza się fantastycznym, niepowtarzalnymi kształtem, ciekawie dobraną kolorystyką i jedynym w swoim rodzaju zestawieniem materiałów. Zwłaszcza  projekty pochodzące spod pióra znanych projektantów odznaczają się wygórowanymi cenami. Niezależnie od konstrukcji i materiałów z  jakich zbudowany jest biokominek, design ma decydujące znaczenie o wartości modelu. Niestety oceniając subiektywnie faktyczną wartość modelu nie jesteśmy w stanie orzec, czy dany design jest wart swojej ceny, czy też nie. Jest to niewymierne. Możemy jednak z całą pewnością stwierdzić, czy dany biokominek się nam podoba, czy też nie. Osobiście nikogo pewnie nie odstraszy wysoka cena jeżeli biokominek nam się bardzo podoba albo idealnie pasuje do stylistyki naszego wnętrza.

Drugą rzeczą decydującą o cenie są materiały, z których wykonany jest biokominek. Najczęściej wykonuje się je ze stali, kamienia, ceramiki i szkła. Wiadomo, że model wykonany z naturalnego kamienia będzie droższy przykładowo niż ten ceramiczny lub szklany. Cena może również zależeć od udziału tych poszczególnych materiałów w konstrukcji kominka ekologicznego. Najwięcej jednak na rynku jest biokominków wykonanych ze stali nierdzewnej lakierowanej na różne barwy. Są to kominki zdecydowanie najtańsze, co wiąże się z łatwością obróbki tego materiału. Konstrukcje biokominków po prostu najłatwiej wykonywać ze stali. Ich cena może być zróżnicowana głównie ze względu na wielkość. Generalnie im większy biokominek, tym będzie droższy, ponieważ zużyto na jego produkcję większej ilości materiału.

Warto się również przyjrzeć jakości użytych do budowy biokominka materiałów, sposobowi ich połączenia, obróbki krawędzi i innych detali świadczących o solidnym przygotowaniu konstrukcji. Jakość wykonania biokominka jest podobnie jak w przypadku innych produktów również znaczącym  elementem wpływającym na cenę.

Wartość biokominka może być również wzrosnąć w przypadku zastosowania przez producenta dodatkowych funkcji użytkowych. Dotyczy to zarówno dodatkowych instalacji zwiększających komfort lub bezpieczeństwo eksploatacji, takich jak czujniki przepełnienia zbiornika z paliwem, jak również dodatkowych funkcji użytkowania np. jako mebel lub funkcjonalny element wyposażenia. Im bardziej funkcjonalny biokominek, tym wyższa cena.

Fot. OZZIO DESIGN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *