Wiele zarzutów i uwag skierowanych w stronę biokominków dotyczy niewystarczającej mocy ogrzewania pomieszczeń przy pomocy palenisk biokominkowych. Biokominki określane są mianem luksusowej dekoracji, której funkcjonalność pod względami grzewczymi poddawana jest w dużą wątpliwość. Czy są to zarzuty słuszne, czy też jest to wynikiem pewnej dezinformacji?

Na forach internetowych zwraca się uwagę na zdolności akumulacyjne kominków tradycyjnych, biokominków oraz ich moc cieplną. Deklarowana moc nominalna przez producentów tradycyjnych wkładów kominkowych zawiera się zazwyczaj w przedziale od 7 do 10 kW. Wystarcza to na ogrzanie powierzchni do 100 m2. Ogólnie zapotrzebowanie na moc grzewczą względem powierzchni przyjmuje się na poziomie 75 – 100 W/m2. W większości biokominków ich moc grzewcza wynosi ok. 3 kW – 4 kW. Jest to wartość mniejsza niż w przypadku kominków tradycyjnych, ale czy ten fakt faktycznie dyskwalifikuje biokominki jako elementy grzewcze?

Zanim odpowiemy na to pytanie, przyglądnijmy się wartościom kaloryczności paliw wykorzystywanych w biokominkach i w kominkach tradycyjnych. Należą do nich:

– drewno (w przypadku kominków tardycyjnych) – kaloryczność ok. 12 MJ/kg;

– bioetanol (w przypadku biokominków) – kaloryczność ok. 30 MJ/kg.

Jak widać, bioetanol ma o wiele większą kaloryczność biopaliwa niż drewno. Dlaczego więc biokominki są tak lekceważone jeżeli chodzi o ich właściwości grzewcze?

Wynika to z tego, nie co się pali, ale jak dużo paliwa jest wykorzystywane. Nieraz do kominka tradycyjnego ładujemy drewna aż po same ścianki, przez co wkład rozgrzewa się niemal do czerwoności, nieraz zupełnie niepotrzebnie. Może bowiem nastąpić przegrzanie wnętrza.

Wbrew pozorom, w przypadku biokominków również możemy uzyskać takie wysokie parametry grzewcze, a jednocześnie nie musimy się martwić o cały kłopotliwy proces przygotowywania opału i czyszczenia paleniska, tak jak to ma miejsce w przypadku kominków opalanych drewnem. Wszystko zależy od modelu na jaki się zdecydujemy. Jeżeli mamy olbrzymią powierzchnię do ogrzania możemy kupić duże biokominki, których moc grzewcza sięga nawet 17 kW. Takie biokominki już z pewnością wygrywają pod względem sposobu użytkowania i wartości grzewczych z kominkami tradycyjnymi. Jeżeli potrzebujemy dogrzać pomieszczenia mniejsze, możemy z powodzeniem wybrać mały biokominek o mocy grzewczej 2,5 – 3 kW. Pozwoli to ogrzać pomieszczenie nawet do 30 m2. Dodatkową zaletą biokominków jako elementów grzewczych jest to, że wiele modeli ma otwarty dostęp do płomieni. Promieniujące ciepło idealnie rozchodzi się do wnętrza w 100 %. Natomiast w przypadku kominków tradycyjnych przeważająca większość wkładów jest zamknięta, a nawet 70% ciepła po prostu ucieka w komin. Efektywność wykorzystania ciepła jest wiec również nieporównywalnie większa.

Przykłady biokominków do zabudowy o bardzo wysokich parametrach cieplnych.

Foto: GLAMM FIRE/ produkt: GlammBox 2150

MOC GRZEWCZA: 17 kW

Foto: GLAMM FIRE/ produkt: GlammBox 2150 DF

MOC GRZEWCZA: 17 kW

Foto: GLAMM FIRE/ produkt: GlammBox 1600 DF

MOC GRZEWCZA: 13,50 kW

Foto: GLAMM FIRE/ produkt: GlammBox 1600

MOC GRZEWCZA: 13,50 kW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *