Najważniejsza cechą decydującą o wyborze paliwa musi być oczywiście jego jakość. Jak jednak rozróżnić ten dobry produkt od tego gorszej jakości?

Skład każdego dobrej jakości paliwa do biokominków jest oparty na bazie etanolu. Etanol jest alkoholem pochodzenia roślinnego, uzyskiwanym poprzez proces fermentacji cukrów roślinnych. Ze względu na skład chemiczny tego alkoholu, sama destylacja nie wystarcza, aby otrzymać dobrej jakości, czysty 100 % etanol. W związku z tym, poddaje się go wielostopniowej rektyfikacji lub uszlachetniania i oczyszcza za pomocą nowoczesnych urządzeń molekularnych. Jednak światowe regulacje prawne nie zezwalają na sprzedaż etanolu w swojej czystej postaci w celach innych niż spożywcze. W związku z tym oferowane na rynku paliwa do biokominków są z premedytacją wzbogacane innymi składnikami skażającymi, czyli są poddawane denaturacji. Dlatego biopaliwa nie są produktami spożywczymi, nie wolno ich konsumować. W związku z powyższym, faktem świadczącym o dobrej jakości będzie z pewnością zapach wydzielający się podczas spalania. Będzie to oznaczało, że wprowadzone do paliwa środki skażające są nieszkodliwe i odpowiednio dobrane. Takie paliwa oczywiście będą też droższe, ale mamy pewność, że nad ich składem pracowało grono wyspecjalizowanych fachowców. W trosce o swoje własne zdrowie naprawdę nie kupujmy paliw tańszych, przy których odczuwamy gamę nieprzyjemnych zapachów. O czystości paliwa i jego dobrze dobranych składnikach skażających świadczą również pozostałości po procesie spalania. Jeżeli po wypaleniu się paliwa, w zbiorniku zauważymy jakieś niedopalone drobiny, oznacza to, że wybrane przez nas paliwo było złej jakości. Pamiętajmy, że jedynymi produktami spalania paliwa do biokominków powinna być para wodna, minimalne ilości lotnego dwutlenku węgla i ciepło. Na dnie zbiornika nie powinien pozostawać żaden osad. Wystrzegajmy się więc wszelkiego rodzaju podróbek i produktów niewiadomego pochodzenia, których produkcja prawdopodobnie odbywała się bez żadnej kontroli jakości.

Oczywiście do powyższych zasad z pewnością się zastosujemy, jeżeli skuszeni promocyjną ceną zakupimy paliwo niskiej jakości i na własnej skórze odczujemy niedogodności ulatniającego się odoru. Co będzie w przypadku, kiedy kupujemy paliwo po raz pierwszy i jeszcze żadnego nie przetestowaliśmy. Czym powinniśmy się kierować?

Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup paliwa, które posiada atesty renomowanych placówek badawczych. W Polsce najlepszym odnośnikiem będzie certyfikat Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH. Rzetelni producenci zlecają tej instytucji badania nad właściwościami chemicznymi i fizycznymi w zakresie bezpieczeństwa dla ludzi i środowiska. Oczywiście należy pamiętać, że Warunkiem bezpieczeństwa jest stosowanie produktu zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami podanymi na etykiecie oraz w instrukcji stosowania.

Duże znaczenie przy paliwach do biokominków ma również ich opakowanie. Jako produkty płynne, palne i transportowane nieraz na duże odległości, powinny mieć opakowania zgodne z europejskimi normami przechowywania i transportu takich produktów. Dodatkowymi zaletami z pewnością będą oznaczenia zabezpieczające użytkowników przed niepożądanymi skutkami. Będą to na przykład specjalne oznaczenia dla niewidomych ostrzegające o niebezpieczeństwie wypicia lub bezpieczne zakrętki ograniczające dostęp do płynu naszym dzieciom.

Trzeba również pamiętać, że nie możemy do biokominka wlewać byle czego. Dotyczy to zarówno nafty, ropy, czy innego alkoholu, zwłaszcza sporządzanego samodzielnie. Przy biokominkach powinniśmy stosować wyłącznie paliwa przeznaczone wyłącznie dla nich i produkowanych przez wyspecjalizowane firmy sprawdzające jakość swoich produktów.

podobny artykuł: Jak wybierać paliwo 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *