Częstym zarzutem użytkowników wobec biokominków jest brak akumulacji ciepła, przez co traktowane są one wyłącznie jako elementy dekoracyjne. Czy pretensje te są uzasadnione?Tradycyjne kominki na drewno lub węgiel są zbudowane z materiałów ognioodpornych, które akumulują ciepło z płonącego paleniska i nawet po jego wygaszeniu oddają ciepło do wnętrza. W przypadku biokominków, których obudowy są zazwyczaj zrobione całkowicie ze stali, nie ma innego materiału który akumulowałby ciepło i oddawałby go po wygaszeniu ognia do wnętrza. Palenisko szybko się rozgrzewa po zapaleniu, ale też bardzo szybko się ochładza po wygaszeniu.

Sednem problemu jest tutaj nie to co się spala, ale w czym się spala. Jeżeli biokominek wmontujemy w obudowę kominka tradycyjnego, możemy mieć pewność, że całość będzie miała równie dobre właściwości akumulacyjne jak kominek tradycyjny. Wszystko zależy od materiału, z którego zrobiony jest biokominek. Jeżeli będzie to stal, to będzie on się szybko nagrzewał, ale również szybko studził, natomiast jeżeli obudowa biokominka będzie zrobiona np. z cegły, która ma właściwości akumulacyjne i po wygaszeniu paleniska, będzie oddawała ciepło do wnętrza przez długi okres czasu. Jeżeli więc akumulacja ciepła jest dla nas priorytetową sprawą, po prostu wybierzmy taki biokominek, który został zaprojektowany właśnie z ta myślą i z użyciem materiałów o takich właściwościach.

Jeżeli jednak mamy biokominek cały stalowy, możemy zwiększyć akumulację ciepła stosując odpowiednie akcesoria. Należą do nich kamienie i polana ceramiczne. Materiały te ustawione wokół paleniska idealnie akumulują ciepło, nagrzewają się podczas palenia, a oddają ciepło do wnętrza po wygaszeniu paleniska.

fot. AKOWOOD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *