Jest to zarazem historia niezwykłego kamienia – steatytu i historia jednego człowieka. Steatyt, zwany również kamieniem mydlanym (ang. soapstone) odznacza się niezwykłymi właściwościami absorpcyjnymi. Jest już od wielu lat używany do wykonywania pieców i kominów. Nagrzany zaledwie prze kilka godzin surowiec oddaje ciepło na zewnątrz. Dzięki temu, nawet do 30 godzin po gaszeniu paleniska można się cieszyć ciepłem we wnętrzu.

Projektant biokominków Philip Bille chciał znaleźć idealne połączenie pomiędzy właściwościami tego niezwykłego materiału, a najbardziej efektywnym promieniowaniem – oddawaniem zakumulowanego ciepła z biokominka. Nie wystarczały mu konwencjonalne i standardowe kształty. Chciał stworzyć coś co będzie unikalne w swoim rodzaju i zarazem bardzo funkcjonalne. Efektem rozważań był projekt biokominka COCOON .

Powstawał on stopniowo, ewoluując z owalnych i kulistych kształtów. Projektant z każdym dniem dopracowywał produkt, aby uzyskać formę, która jednak nie miała być do końca idealna. Miała żyć własnym życiem, przywodzić na myśl coś rodzącego się, coś nieskończonego. To właśnie pewna aura tajemniczości kształtów jest największą zaletą tego biokominka. Promieniujący ciepłem korpus Cocoon-a łączy ze sobą wyraz niezwykłej wytrzymałości kamienia i zarazem delikatności oraz lekkości przeobrażającego się kształtu kokona. Dowodzi to talentu i wrażliwości projektanta, który pozostawia nam użytkownikom osobistą interpretację i ocenę kształtów. Jest to niejako rzeźba zrealizowana na indywidualne zamówienie, a zatem unikalna dla każdego użytkownika oddzielnie.

fot. COCOON

2 Responses

  1. Super ciekawe ile kosztuje? Pewnie dużo biorąc pod uwagę to że jest zrobiony z prawdziwego kamienia.

  2. Są dwa modele tego biokominka. Różnią się wysokością i wagą. Mniejszy ma wysokość 85 cm(waga 100 kg) i kosztuje 3390 euro a drugi większy 108 cm (waga 150 kg)i kosztuje 4990 euro. Dystrybutorem tej marki w Polsce jest firma AKOWOOD z Krakowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *