Jeżeli chodzi o czyszczenie samego paleniska biokominka, to wszystko zależy od modelu, jaki posiadamy. Ich konstrukcje są bowiem różne. Duża część z nich ma prostą, nieskomplikowaną budowę. Palenisko stanowi stalowa skrzynka, którą bez problemu możemy dokładnie wyczyścić w wodzie. Niektóre modele mogą mieć jednak paleniska o bardziej zaawansowanej budowie w połączeniu z materiałami chłonącymi paliwo. Takich modeli nie powinniśmy w żadnym wypadku zanurzać w wodzie. Chyba, że materiały, których zamoczenie jest niewskazane są łatwo wymienialne.

Czyszczenie samego paleniska generalnie jest zalecane, kiedy z biokominka wydobywa się nieprzyjemny zapach. Oznacza to, że używaliśmy paliwa złej jakości i w naszym palenisku znajdują się pozostałości spalania, które nie dopaliły się do końca i wydzielają niekorzystne zapachy. W takim wypadku powinniśmy dokładnie przypatrzeć się konstrukcji paleniska naszego biokominka, rozebrać go na czynniki pierwsze, dokładnie wyczyścić i złożyć już czysty w jedną całość. Kiedy nie zaobserwujemy wydzielania się nieprzyjemnych zapachów, nie ma potrzeby dogłębnego czyszczenia konstrukcji paleniska.

W związku z powyższym powinniśmy stosować paliwo najwyższej jakości, bezwonne oraz niewydzielające żadnych substancji szkodliwych dla zdrowia. Najlepiej, jeżeli paliwo które wybieramy ma akredytację Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (Państwowego Zakładu Higieny).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *