Wiadomo, że wszystkie paliwa do biokominków są wyprodukowane na podstawie etanolu i w przypadku pożaru wynikłego z przyczyny nieszczelnego biokominka absolutnie nie możemy do gaszenia stosować wody. Czym zatem najszybciej ugasić taki ogień?

Kiedy już niestety staniemy w obliczu rozlanego paliwa z rozpalonego paleniska, należy postępować identycznie jak w przypadku pożaru wynikłego z powodu rozgrzanego oleju, nafty, benzyny lub tłuszczy. Dolanie wody do płonącego biopaliwa tylko pogorszy skutki w sposób drastyczny i nieodwracalny. Możemy w ten sposób doprowadzić do błyskawicznego rozprzestrzenienia się płomieni.

Wiadomo, że w restauracjach, hotelach lub innych budynkach użyteczności publicznej, gdzie są zamontowane biokominki mamy dostęp do gaśnic, których czynnik gaszący ma skład chemiczny umożliwiający gaszenie alkoholi. Jednak w domu mieszkalnym, czy w mieszkaniu rzadko kiedy napotkamy gaśnicę. Musimy się wówczas posiłkować tym, co mamy pod ręką. Najlepszym sposobem będzie zagaszenie pożaru w samym zarodku, czyli w miejscu rozlania paliwa przy pomocy koca, kołdry lub innej grubej tkaniny, którą z pewnością będziemy mieć pod ręką w mieszkaniu. Przykrycie źródła ognia grubą warstwą materiału ograniczy dostęp tlenu i spowoduje wygaszenie pożaru. Oczywiście nie trzeba dodawać, że należy działać błyskawicznie, jak najszybciej po zauważeniu rozprzestrzeniającego się na wnętrze ognia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *