Na rynku istnieje bardzo duża ilość biokominków wolno stojących (lub jak powszechnie przyjęło się w języku polskim pisać wolnostojących). Ich zaletą jest z pewnością prostota instalacji. Nie wymagają żadnego montażu. Na co jednak zwracać uwagę wybierając biokominek wolno stojący?
Po pierwsze decydując się na projekty wolno stojące zwróćmy uwagę na ich stabilność. Im cięższa i niższa konstrukcja biokominka, tym lepiej. Nie istnieje zagrożenie przewrócenia biokominka i niekontrolowanego wylania biopaliwa. Uważajmy jednak, ponieważ przy niskich biokominkach istnieje możliwość nastąpienia lub potknięcia się o niego, co może w efekcie prowadzić do mało pożądanych oparzeń. Natomiast przy wysokich biokominkach powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy są one dobrze wyważone, niezbyt chwiejne i są dobrze wyważone. Dobrze, jeżeli projekty wysokich biokominków zakładają szeroką podstawę i węższą górę co zapewni ich stabilność.
Większość biokominków wolno stojących odznacza się tym, że można je przenosić okresowo z jednego miejsca na drugie. Zwróćmy uwagę więc na to, czy nasz wymarzony model ma odpowiedni kształt lub jest wyposażony elementy ułatwiające jego przenosiny bez konieczności opróżniania zbiornika z biopaliwem. Ważny jest również dogodny dostęp do paleniska w celu jego zapalenia lub napełnienia zbiornika z biopaliwem. Zabiegi te nie powinny bowiem od nas wymagać przesuwania, przechylania lub podnoszenia konstrukcji biokominka wolno stojącego.
Przy wyborze biokominka wolno stojącego zwróćmy uwagę również na jego rozmiary. Ten rodzaj projektów wymaga bowiem o wiele więcej miejsca na usytuowanie, w porównaniu np. z biokominkami wiszącymi. Starajmy się więc dopasować rozmiar biokominka wolno stojącego do wolnej przestrzeni w naszym domu.