Charakter wnętrza determinuje określony rodzaj biokominka. Rozważając jego zakup, warto kierować się kilkoma, podstawowymi zasadami.

Po pierwsze – wielkość pomieszczenia

W przypadku dużych przestrzeni dobrze komponują się biokominki do zabudowy, wyglądem przypominające tradycyjne kominki, ponieważ ogień lepiej prezentuje się z dalszej perspektywy. W ten sposób jest on bardziej wyeksponowany i stanowi główną ozdobę pomieszczenia. W mniejszych pokojach sprawdzi się kominek wolnostojący o niewielkich rozmiarach. Jego meblowy charakter daje nam możliwość łatwego przestawiania go w dowolne miejsce. Do takich niedużych pomieszczeń pasują także biokominki naścienne z dużymi taflami szkła, które przepuszczając światło, optycznie powiększają pokój. Warto jednak pamiętać, by nie tworzyć dla nich konkurencji w postaci wiszących na ścianie obrazów czy telewizora. Uzyskamy wtedy niepotrzebny przesyt.

Po drugie – styl wnętrza

Do pomieszczeń utrzymanych w nowoczesnym stylu warto dobrać biokominek o prostych, geometrycznych kształtach. W takich wnętrzach ciekawą propozycją są ekologiczne kominki wbudowane we wnęki ścian, wolnostojące o oszczędnej formie lub naścienne w minimalistycznym wydaniu. Natomiast z wnętrzami stylowymi dobrze komponują się biokominki do zabudowy imitujące tradycyjne kominki o klasycznej budowie i kamiennym wykończeniu. Ciekawym pomysłem w tym przypadku są również kominki wiszące z ozdobną, wyeksponowaną ramką, przypominające obrazy. Dla klasycznych wnętrz to wyrafinowana i dynamiczna dekoracja naścienna.

Po trzecie – przeznaczenie pomieszczenia

Przeznaczenie pomieszczenia może mieć wpływ na wybór biokominka, ale nie jest tak ważne jak wielkość czy styl wnętrza. Do salonów i pokojów dziennych pasuje właściwie każdy rodzaj ekologicznego kominka. Ważne by był odpowiednio wyeksponowany i spełniał swoje funkcje zarówno dekoracyjne jak i grzewcze. Taki biokominek ma być centralnym punktem pokoju, by wokół niego mogli gromadzić się domownicy. Natomiast w sypialni nie musi być tak bardzo uwypuklony. W tym przypadku ważne jest, by delikatnie podkreślał intymny charakter tego wnętrza. Taki efekt uzyskamy dzięki biokominkom wiszący lub wbudowanym we wnęki ściany.

foto: RUBY FIRES

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *