Przy wyborze właściwego biokominka do naszego wnętrza, oprócz walorów estetycznych warto zwrócić uwagę na jego moc cieplną. Pomimo tego, że jest ona mniejsza niż w tradycyjnych kominkach, wytwarzana temperatura może wpływać zarówno na ogrzewanie pomieszczenia, jak i bezpieczeństwo użytkowania.  

W przeciwieństwie do klasycznych kominków, źródłem ognia dla biokominków jest umieszczony w specjalnym zbiorniku bioetanol. Dzięki niemu urządzenia nie wymagają podłączenia do instalacji kominowej, zyskując mobilność i umożliwiając większą swobodę w projektowaniu obudowy o ciekawych formach i kształtach.

Dużo wyższa kaloryczność bioetanolu względem tradycyjnie palonego drewna sprawia, że mimo często niewielkich rozmiarów płomienia, nie można ignorować wytwarzanej przez biokominki temperatury. Jej wysokość może wiązać się nie tylko z ryzykiem oparzenia, ale i wpływać na odkształcenie słabej jakości wykończenia, paleniska lub zbiornika na paliwo.

Polski producent wysokiej jakości biokominków MCJ w sposób wyjątkowy zapewnia swoim klientom ochronę przed ogniem. Jako jeden z nielicznych na rodzimym rynku oferuje szyby z bezpiecznego szkła i udostępnia informacje o wytwarzanej przez poszczególne modele temperaturze.

W różnych typach biokominków temperatura rozkłada się bowiem w inny sposób, w zależności od wielkości paleniska i ilości spalanego płynu. Najwyższą temperaturę emitują modele wiszące DRAGON  i ROMA z otwartym dostępem do płomieni. Posiadający aż dwa paleniska DRAGON, w pobliżu źródła ognia wydziela ciepło o temperaturze 140 °C, które rozchodzi się na odległość 230 cm od urządzenia. Jako jedyny może ogrzać powierzchnię do 100 m2 osiągając moc grzewczą 6kW.

W przypadku modeli do montażu w otworze, warto zwrócić uwagę na temperaturę obudowy. Stal – element wykończeniowy większości biokominków – bardzo szybko się nagrzewa i może stanowić zagrożenie, np. podczas wymiany bioetanolu, gdy trzeba dotrzeć do umieszczonego wewnątrz pojemnika. Podchodząc do kominka warto założyć rękawice, ponieważ temperatury tylnej i górnej ściany obudowy osiągają kolejno 135°C i 110°C. W tych modelach ciepło w granicach 25°C odczuwalne jest na odległość maksymalnie 200 cm.

Najniższą temperaturę osiągają wysokie kominki FARO, FOCUS i MONTANA, w których ze względu na wąską budowę, promień rozchodzenia się ciepła jest niewielki. Temperatura w pobliżu ognia wynosi 60°C i szybko maleje. Na odległość 5-10 cm z boku kominka nie jest już odczuwalna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *