Czas spalania paliwa w biokominku zależy przede wszystkim od rodzaju paleniska co definiuje jego moc grzewczą. Rodzaj płynu do biokominka nie ma, z kolei żadnego wpływu na moc grzewczą. Wszystkie dopuszczone do użytku płyny do biokominków mają bardzo podobny skład i w związku z tym prawie taką samą zawartość energii. Wynosi ona około 6 kWh w jednym litrze biopaliwa. Jeżeli podawane są inne wartości to należą one do krainy bajek marketingowych i można je spokojnie ignorować.

Praktycznie wygląda to tak. Jeżeli biokominek posiada znamionową moc 3 kW to 1 litr biopaliwa będzie się w nim palił przez około 2 godziny. Jeżeli czas ten jest krótszy to biokominek jest mocniejszy, a jeżeli ogień pali się dłużej to biokominek jest słabszy niż deklarował producent.

Dodatkowo na moc biokominka wpływa także temperatura otoczenia, wilgotność powietrza, ilość paliwa w komorze spalania oraz dopływ powietrza do paleniska. Tą ostatnią wielkością zmienną sterujemy mocą biokominka. Odpowiednia klapa redukuje dostęp powietrza do paleniska i zmniejsza moc biokominka. Jednak biokominek zawsze będzie produkował spore ilości ciepła.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *