Dla wielu osób może się wydawać, że zamiana zwykłego kominka w biokominek to zły pomysł zwłaszcza w kontekście walorów grzewczych. Jednak mogą się zdarzyć sytuacje, w których dalsze używanie pionu kominowego jest niemożliwe ze względu np. na przebudowę kondygnacji powyżej lub nieodwracalnego zatkania przewodu do odprowadzania spalin. W takim wypadku zamiana kominka w biokominek jest pomysłem rewelacyjnym.Jak to zrobić? Jest to dziecinnie proste. Przy przeróbce cała obudowa starego kominka pozostaje nienaruszona, pozostawiamy ja bez zmian i dalej może być piękną ozdobą naszego salonu. Natomiast wystarczy, że zakupimy samo palenisko do biokominka i wmontujemy je do środka żeliwnego wkładu kominka tradycyjnego. Ze względu na chęć odczuwania większej ilości ciepła, możemy zdemontować ze starej obudowy przednią szybę ograniczająca dostęp do ognia. Można się też pokusić o wyciągnięcie całości wkładu, należy jednak pamiętać, że może się to wiązać z koniecznością lub uszkodzeniem istniejącej obudowy. Stary, żeliwny wkład w niczym nie przeszkadza, możemy go pozostawić na starym miejscu.

Oczywiście, nie musimy poprzestawać tylko na wmontowaniu jednego biokominkowego paleniska. Jeżeli nasz stary kominek tradycyjny był bardzo duży, to możemy we wnętrzu wkładu umieścić kilka palenisk przeznaczonych do biokominów. Zresztą im więcej palenisk, tym więcej ciepła, które materiały obudowy starego kominka tradycyjnego będą akumulować i potem oddawać do wnętrza pomieszczenia. Wmontowanie paleniska do biokominków w tradycyjny żeliwny wkład kominka opalanego drewnem będzie bardzo proste. Paleniska te mają zazwyczaj prostokątny regularny kształt i są niewielkich rozmiarów (do ok. 4 litrów pojemności), tak więc nie będziemy mieli problemu z ich zmieszczeniem w zazwyczaj dużym kominku tradycyjnym. Wystarczy tylko, że zakupimy palenisko do biokominka o odpowiednich wymiarach i umiejscowimy je wewnątrz tradycyjnego wkładu kominowego.

foto: AKOWOOD

One Response

  1. polecam to rozwiązanie z wkładem na etanol dla leniuchów, którym nie chce się chodzić po drewno. Jednocześnie tym, który chcą zadbać o ekologię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *