Biokominek firmy MCJ Żagiel to model, który składa się z dwóch rodzajów granitu oraz metalowych elementów paleniska. Aranżacja jest ascetyczna i wyraźnie czerpie inspiracje z prostych, nowoczesnych form współczesnej sztuki użytkowej.
Foto: MCJ
Ciężar formy jakim jest tego rodzaju materiał zostaje zredukowany do minimum dzięki smukłości kształtów i opływowej sylwetce kamiennych płyt, które biegną obok siebie jakby mimochodem; razem, w harmonii subtelnych barw, dopełniając się w zmysłowej kompozycji o zarysie klepsydry, ale i osobno, każda z nich opowiada swoją własną historię, będąc samowystarczalną całością, niezależnym medium materii. Elementem spajającym te dwa granitowe panele jest umieszczona w centrum kula, która rozbija klasyczną formę, wprowadzając powiew świeżości. Wydaje się, iż producent puszcza do nas w ten sposób oko: czyżby to słońce złapane w żagiel?
Dolna część z paleniskiem to dwupoziomowa bryła z zaokrąglonymi brzegami, co sprawia, iż toporny kształt nabiera lekkości i opływowego kształtu, jaki posiada każdy żaglowiec. W środku tej przestrzeni zaś znajduje się miejsce na palenisko. U podstawy ideologiczno – estetycznej tego modelu leżą dwa przeciwstawne żywioły: ogień i woda, które – w powszechnym rozumieniu tych dwóch elementów natury – są początkiem życia każdego przedmiotu. Ten drugi żywioł wyrażony został zarówno poprzez kształt i bezpośrednie nawiązanie do łodzi, jak i również poprzez wybór naturalnego kamienia jakim jest granit, który dzięki swojemu połyskowi i lustrzanemu charakterowi przywodzi na myśl lśniącą taflę wody.
Foto: MCJ