Jakość, wydajność, zapach, kolor i bezpieczeństwo to podstawowe parametry, które bierzemy pod uwagę wybierając paliwo do biokominka. Tak wynika z dyskusji prowadzonych na forach internetowych. Użytkownicy rozmawiają o sprawdzonych produktach i tych mniej znanych. Na rynku funkcjonuje kilka rodzajów biopaliw różnych producentów. Opinie są jak zawsze podzielone. Co jest ważne przy zakupie biopaliwa? Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim ważna jakość, a co za tym idzie wydajność. Podstawowym składnikiem paliwa do biokominków jest etanol. Alkohol otrzymywany w procesie destylacji surowców roślinnych podlega dodatkowemu uszlachetnieniu i oczyszczeniu za pomocą nowoczesnych urządzeń molekularnych. Sprzedaż etanolu w czystej postaci w celach innych niż spożywcze jest jednak zabroniona. W związku z tym, stuprocentowy etanol celowo poddawany jest denaturacji, która polega na wzbogaceniu go innymi skażającymi substancjami. Dlatego też biopaliw nie możemy nazwać produktami spożywczymi nadającymi się do konsumpcji. Dobrej jakości ekologiczne paliwo charakteryzuje się wysoką kalorycznością, która zapewnia długi czas spalania.

O jakości biopaliwa świadczy również wydzielający się zapach. Bezwonny zapach wydostający się podczas spalania to gwarancja dobrze dobranych środków skażających, które nie są szkodliwe dla człowieka. Takie paliwo jest droższe, ale warte swojej ceny, szczególnie wtedy, kiedy mamy do czynienia z otwartym ogniem. Natomiast nieprzyjemne aromaty to sygnał kiepskiej jakości paliwa, którego należy się wystrzegać. Pozostające po spaleniu osady czy niedopalone drobiny powinny wzbudzić nasze podejrzenia, ponieważ jedynymi produktami spalania biopaliwa powinna być para wodna, ciepło i neutralne ilości dwutlenku węgla.

Kolor płomienia jak pozostałe parametry zależy od składu chemicznego. Im jest lepiej dobrany, tym płomień jest bardziej żółty, w przeciwnym razie ogień przybiera niebieskawy odcień. Najważniejszą jednak kwestią przy wyborze biopaliwa wśród użytkowników internetowych grup dyskusyjnych jest bezpieczeństwo. Takie paliwo musi posiadać certyfikaty instytucji badawczych i kontrolujących ich jakość. Tak jest w przypadku Bionlov Premium, produktu najwyższej klasy, gwarantowanej przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH. Takim certyfikatem może pochwalić się również producent biopaliwa Fanola. Dodatkowo, opakowanie tego płynu grzewczego jest zgodne z europejskimi normami i posiada oznaczenie dla niewidomych oraz bezpieczną nakrętkę, która chroni przed niepożądanym otwarciem. Pamiętajmy o tych parametrach, wybierając paliwo do biokominka.

foto: SHIO CONCEPT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *