Rynek biokominków w Polsce jest stosunkowo młody, jeszcze nie do końca ustabilizowany. Aczkolwiek biokominki stają się coraz bardziej popularne i pożądane przez Polaków ze względu na swoje walory użytkowe, bezproblemowy montaż i użytkowanie. Jak wykazują statystyki naszego portalu, najwięcej miłośników biokominków znajduje się oczywiście w Warszawie.

Zapewne wynika to w pierwszej kolejności z liczby mieszkańców tego miasta, ale nie tylko. Porównując procentowe zestawienie rynku np. z Wrocławiem, mając na uwadze liczbę mieszkańców obu tych miast, można zauważyć, że przewaga stosunkowa jest bardzo duża. Co więc oprócz liczby mieszkańców sprawia, że biokominki są tak popularne w Warszawie?

Niewątpliwie drugim ważnym czynnikiem jest zamożność inwestorów pochodzących z Warszawy, a z innych regionów Polski. Biokominek jednak kojarzy się z luksusem, czymś co niektórym może wydawać się niedostępne ze względu na cenę. Jak jednak można się przekonać, nic bardziej mylnego. Jest wiele modeli biokominków, których ceny są dostępne już na każdą kieszeń. Zwłaszcza te biokominki, które są przystosowane do trwałej zabudowy mają bardzo przystępną cenę.

Popularność biokominków w Warszawie może również tłumaczyć o największa w Polsce ilość inwestycji hotelowych, usługowych i biurowych, przy których architekci i projektanci wnętrz szukają różnych sposobów na urozmaicenie swoich projektów. Biokominki są bowiem wspaniałym narzędziem do projektowania wnętrz i ogrodów. Zwłaszcza w budynkach użyteczności publicznej, gdzie eksponuje się elegancję i luksus, biokominki znajdują wiele zastosowań.

Popularności biokominków z pewnością sprzyja tez gęsta zabudowa miejsca i duża ilość budynków wielorodzinnych, których poza dużymi miastami praktycznie nie ma. Żaden deweloper nie może zapewnić w każdym najmniejszym mieszkaniu w bloku miejsca i instalacji odpowiedniej do wybudowania kominka tradycyjnego. Jest to niemożliwe za względów architektonicznych, jak również konstrukcyjnych. Dlatego też jedynym rozwiązaniem będzie instalacja biokominka, który nie wymaga żadnych specjalnych instalacji, ani odbiorów kominiarskich. Możemy go usytuować nawet w najmniejszym mieszkaniu. Dlatego też drugim po Warszawie miejscem, gdzie biokominki są bardzo popularne jest Kraków, który ze względu na swoją coraz bardziej gęstą zabudowę i olbrzymią ilość budynków wielomieszkaniowych bardzo szybko goni stolicę w naszych statystykach. Poza obszarami miejskimi, gdzie buduje się wolno stojące domy jednorodzinne, we wszystkich niemal przypadkach inwestorzy decydują się na kominki tradycyjne, opalane drewnem.

A oto jak przedstawia się nasza czołówka miast:

1.

Warszawa

22,43%

2.

Kraków

20,28%

3.

Wrocław

4,82%

4.

Poznań

4,53%

5.

Katowice

3,37%

6.

Bydgoszcz

2,70%

7.

Gdańsk

2,63%

8.

Łódź

2,38%

9.

Lublin

1,94%

10.

Leszno

1,26%

11.

Szczecin

1,22%

12.

Toruń

1,07%

13.

Gdynia

1,03%

14.

Inne miasta

26,60%

 opracowanie: Redakcja Lovter.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *